Fotografija: Projjalm, CC0, via Wikimedia Commons

Svetovno prebivalstvo

Na dan 1. januarja 2026 živi po projekciji ZN približno 8,27 milijarde ljudi. Leta 1950 jih je bilo 2,47 milijarde.

Najhitrejša rast je bila leta 1963, 2,3 % na leto. Leta 2023 je bila 0,9 %.

V srednji projekciji ZN svetovno prebivalstvo doseže vrh leta 2084, in sicer 10,3 milijarde.

Za leto 2100 ZN navajajo 95-odstotni interval napovedi od 9,05 milijarde do 11,4 milijarde. Projekcija tako daleč naprej je negotova, interval pokaže, koliko.

Svetovno prebivalstvo, 1950–2100Projekcija od leta 202402 mrd.4 mrd.6 mrd.8 mrd.10 mrd.12 mrd.1950197520002025205020752100
2026 95-odstotni interval napovedi: 8,3 mrd.–8,3 mrd.80-odstotni interval napovedi: 8,3 mrd.–8,3 mrd. Srednja projekcija: 8,3 mrd.
10 najbolj naseljenih držav, prebivalstvo na dan 1. julija
MestoDržava202620502100
1Indija1.476.625.5761.679.589.2591.505.251.761
2Kitajska1.412.914.0891.260.289.093633.368.113
3Združene države Amerike349.035.494380.846.910421.278.889
4Indonezija287.886.782320.712.949295.511.061
5Pakistan259.299.792371.863.793511.000.618
6Nigerija242.431.832359.185.556476.747.781
7Brazilija213.562.666217.489.300163.364.064
8Bangladeš177.818.044214.709.097208.596.516
9Rusija143.394.458136.132.775126.386.515
10Etiopija138.902.185225.021.874367.289.596

Viri: World Population Prospects 2024, World Population Prospects 2024, probabilistic projections, UN DESA Population Division (CC BY 3.0 IGO).

Več o tem

Leta do 2023 so ocene ZN. Kasnejša leta so projekcije, srednja različica, če ni navedeno drugače. Metodologija